12/27/2016

Nowy Rok w Chinach 春节


Na wstępie chciałyśmy Was przeprosić, że nie zrobiłyśmy świątecznej serii postów, ale po prostu nie starczyło nam czasu. Za rok na pewno się uda! :) A tymczasem przechodzimy do pierwszej części serii o azjatyckim Nowym Roku (będą trzy).
Nowy Rok w Chinach znacznie się różni od naszego. W przeciwieństwie do nas Chińczycy spędzają ten czas głównie z rodziną i bardziej przypomina on nasze Boże Narodzenie.
Ostatni miesiąc starego roku
Ten miesiąc jest bardzo pracowitym okresem dla naszych azjatyckich kolegów. Wszyscy starają się przygotować święto, jak najlepiej. Rozpoczynają się porządki domu w celu wygnania złych duchów.
8 grudnia to dzień, w którym wszyscy (nawet spóźnialscy) muszą mieć wysprzątany dom i wraz z rodziną spożyć słodką zupę ryżową zwaną labą.

|Laba|


23 dnia ostatniego miesiąca starego roku żegna się boga kuchni, który odchodzi z zamiarem zdania corocznego raportu przed Nefrytowym Cesarzem. Wieczorem, tego samego dnia, Chińczycy siadają do wieczerzy złożonej ze słodkich dań i smarują posążek boga kuchni miodem. W dzień naszej wigilii Bożego Narodzenia w Chinach rozpoczyna się szał zakupowy, pakowanie prezentów i obklejanie drzwi nianhua, czyli kolorowymi corocznymi obrazkami. Popularne jest też w tym okresie spłacanie długów.

|nianhua|


Wigilia Nowego Roku
Już od rana cała rodzina przygotowuje jedzenie. Bliscy wręczają sobie prezenty w postaci owoców, cukierków, ciastek czy kopert z pieniędzmi zajadając się pierożkami jiaozi 饺子. O zmroku na ulicach można zobaczyć pokazy sztucznych ogni i usłyszeć wybuchy petard. Potem rodzina składa ofiary przy ołtarzyku poświęconym zmarłym bliskim i zasiada do uroczystej wieczerzy, podczas której piją różne alkohole, rozmawiają i grają w karty. Impreza trwa do rana.

|Jiaozi|


Pierwszy i następne dni Nowego Roku
Nad ranem pierwszego dnia Nowego Roku głowa rodziny zdejmuje z drzwi obrazki nianhua i potem wraz z resztą bliskich składa ponownie ofiary przodkom. Ulice miast są pełne ludzi, którzy
świętują przy muzyce oraz eksplozjach fajerwerków i petard. Na ulicach odbywają się tańce lwów. Najważniejszym elementem świętowania jest coroczny korowód za smokiem. Przez trzy dni wolne po Nowym Roku Chińczycy wybierają się w podróż, aby odwiedzić dalekich krewnych.

|Korowód za smokiem|


Święto Latarni
Jest to ostatni dzień poświęcony na świętowanie Nowego Roku. Zaczyna się trzynastego dnia Nowego Roku, a kończy piętnastego. Lampiony przyozdabiają ulice, na których odbywają się parady przebierańców i wspólne tańce. Tradycyjnie spożywa się wtedy kulki ze słodkim nadzieniem.

CIEKAWOSTKI:
- w tym roku Nowy Rok w Chinach wypada 28 stycznia 2017r.
- nadchodzący rok będzie rokiem koguta 雞
- inna nazwa Nowego Roku to Święto Wiosny
- Nowy Rok jest zbiorem kilku dawnych świąt
- święto to jest najważniejszą uroczystością w Chinach

Chińskie noworoczne piosenki współczesne: klik, klik, klik
Chińska tradycyjna piosenka noworoczna: klik14 komentarzy:

 1. świetny post, dobrze że u nas nie ma obowiązku sprzątania do 8 grudnia, bo pewnie bym sie nie wyrabiała :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko ty byś się nie wyrabiała ;) Doba jest zdecydowanie za krótka! Pozdrawiamy cieplutko // Sohee i Mitsuki

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post. Chciałabym się tam kiedyś wybrać. always-claudia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Hehe trochę to wszystko zabawne, ale tala kultura ^^ Rok koguta? Pierwszy raz słyszymy o takim czymś :D super wpis! Już czekamy na serię świąteczną 2017 ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy za miłe słowa :) Chińska kultura zdecydowanie różni się od naszej, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Na serię świąteczną to jeszcze trochę sobie poczekacie:)! Pozdrawiamy cieplutko // Sohee i Mitsuki

   Usuń
 4. Chinskie tradycje sa naprawde oryginalne i pare rzeczy mnie zaskoczylo. Oni to potrafia swietowac!
  Swietnie napisany post:)

  Pozdrawiam,
  joannadybczyk-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Kultura chińska jest zabawna a jednocześnie ciekawa. Obserwuję i będę wpadać. Powodzenia w blogowaniu! :)

  http://o-sight.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz trafiłam na post związany z Azją. Trzeba przyznać, że ten pomysł mi się bardzo spodobał. Świetnie się to czyta i sporo się można dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas nie tylko ten jeden post jest związany z Azją, cały blog jej dotyczy. Bardzo dziękujemy za miłe słowa // Soher i Mitsuki

   Usuń
 7. Bardzo fajny blog ! Polecam :)
  Pierwszy raz spotykam się z takim blogiem :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post, niektóre z ich tradycji zaskoczyły mnie i to bardzo, rok koguta brzmi ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawda, że to najważniejsze święto w Chinach. Miliony ludzi migrują, żeby być ze swoimi rodzinami. Muszę przyznać, że spędzanie tego święta w Chinach to niezapomniane wrażenie:)

  OdpowiedzUsuń