12/31/2016

Nowy rok w Japonii 正月 三が日


Ohayo, dziś przychodzę do Was z  kolejnym postem dotyczącym azjatyckiego Nowego Roku. Mitsuki opowiadała Wam już jak obchodzi się to święto w Chinach, więc przyszła pora na Japonię.
Nowy rok - oshogatsu 正月 三が jest najważniejszym świętem dla Japończyków. Trwa ono od 1 do 3 stycznia. Polega głównie na odpoczynku, spotkaniach z najbliższymi i podsumowaniu kończącego się roku.

Porządki domowe - susu-harai
Przed rozpoczęciem obchodów Nowego Roku Japończycy sprzątają swoje domy. Twierdzą, że pomoże im to pozbyć się złych wspomnień i przykrych zdarzeń. Często wyrzucają, a nawet spalają rzeczy, które są im niepotrzebne bądź mogą źle wpływać na nich w nowym roku. Gdy wysprzątają domy, zaczynają je dekorować. Głównymi dekoracjami mieszkań Japończyków są:

- Kadomatsu - stawiana na zewnątrz domu, związywana słomą ryżową kompozycja ostro przyciętego bambusa i sosny. Ma ona przynieść szczęście mieszkańcom. Wierzą, że jest ona miejscem zamieszkania Toshigami - bóstwa dobrobytu i urodzaju. 

 |Kadomatsu|


- Shime-nawa - to kompozycja słomy ryżowej i poskręcanego w zygzak papieru. Jej celem jest odganianie złych duchów.

 |Shime-nawa|


- Kagami-mochi - symbolizująca rodzinę dekoracja, a zarazem potrawa noworoczna. Składa się ona z dwóch ciasteczek mochi umieszczonych jedno na drugim i owocu kumkwatu na ich szczycie. Ciasteczka zjadane są dopiero 11 stycznia. 


  |Kagami mochi|
 
 
31 grudnia - Omoisoka
Jest to czas spędzany z rodziną przy kolacji, na którą spożywa się symbolizujący długowieczność makaron soba. Po zjedzeniu kolacji, o północy Japończycy przebywają w buddyjskich świątyniach. Czekają na 108 uderzeń dzwonów zwanych joya-no kane. 

|Joya-no kane|Nowy Rok
Na rozpoczęcie nowego roku japońskie rodziny składają sobie życzenia, podczas których rodzice wręczają dzieciom otoshidamę (pięknie zapakowane,  niewielkie sumy pieniędzy). Wysyłane są też życzenia świąteczne zwane nenga. 

|otoshidama|

Po zakończeniu składania życzeń rodziny zasiadają do stołów i spożywają osechi-ryori, czyli tradycyjne noworoczne potrawy ułożone w pojemnikach jubako przypominających pola ryżowe. Spożywany jest też wtedy bulion ozonim, ciasteczka mochi i sake Tosco. 

 |osehi-ryori|


Pierwszy dzień roku jest bardzo ważny dla zamieszkujących Państwo Kwitnącej Wiśni. Starają się by w tym dniu przepełniały ich dobre emocje. 

Zwyczaje
- Hatsu-yume - oznacza dosłownie pierwsze marzenie senne. Należy zinterpretować sen z nocy 1 na 2 stycznia. Sny o górze Fuji, zielu oberżyny, sokołach i jastrzębiach symbolizują pomyślność

- Hatsu ni -  przyjęcie przez właścicieli sklepów pierwszego towaru w roku. 

- Kaki-zome - pierwsza kaligrafia przedstawiająca zazwyczaj noworoczne postanowieni.

- Genshi-sai - dworska ceremonia odbywająca się w Pałacu Cesarskim, podczas której odbywa się taniec gagaku wykonywany w obecności cesarza i dworu.

- Wkładanie pod poduszkę obrazku z Siedmioma Bogami Szczęścia (Shichi-fukujin) lub ze statkiem wiozącym ich wraz z skarbami (takara-bune) oraz talizmanu baku odpędzającego złe sny. 


 


 


 

 

 
 

8 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy blog. :) Kocham Japonię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też kochamy Japonię :) Pozdrawiamy cieplutko//Mitsuki i Sohee

      Usuń
  2. Super było się tego wszystkiego dowiedzieć! Super post :)
    Japonia jest cudowna :)

    Pozdrowienia z bloga http://panidosiaczek.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa notka. Podziwiam kulturę azjatycką, szczególnie japońską. Kilka tradycji korzyłam, ale za to mogłam również poznać całkiem nowe.

    julia-skorupka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy post! Nigdy nie wiedziałam jak obchodzi się nowy rok w Japonii. Nie jestem specjalnie zafascynowana kulturą azjatycką ale notka przypadła mi do gustu. Dużo się z niej dowiedziałam.
    http://take-a-pencil-and-draw-world-of-race.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Kurcze, zawsze chciałam chociaż na kilka dni znaleźć się w Japonii, ich zwyczaje są mega.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ło, dużo rzeczy, o których nie miałam w ogóle pojęcia! Jedyną rzeczą która jest mi znajoma, jeśli chodzi o obyczaje noworoczne Japończyków to Hatsumōde, czyli pierwsza wizyta świątyni w nowym roku :)

    OdpowiedzUsuń
  7. No to fajnie sobie świętują :) Szkoda, że w Polsce nie ma aż tylu tradycji noworocznych...

    OdpowiedzUsuń