4/08/2017

Religie w Azji


Dzisiaj porozmawiamy sobie o religiach w Chinach, Japonii i Korei. Proszę uznać ten post za zwykłą ciekawostkę, ponieważ zdaję sobie sprawę, że dla niektórych religia nie jest wygodnym tematem. Miłego czytania!


CHINY
Szukając informacji o religiach w Chinach natknęłam się na różne wykresy, tabelki itd. Jednak, jak to zawsze bywa były one ze sobą sprzeczne, więc proszę z przymrużeniem oka patrzeć na te wszystkie dane, procenty itp. Mimo wszystko umieszczam je, aby łatwiej było sobie zobrazować dzisiejszy temat.

Jeden wykres....i drugi..

 • Ateizm
Jak widać najwięcej (ok. 40%) jest w Chinach osób, które nie wierzą w żadną religię. Możliwe, że nie mają ani czasu, ani chęci, aby praktykować.
 • Chińska tradycyjna religia
Była ona praktykowana  od czasów panowania dynastii Shang (1766r. p.n.e) do końca panowania dynastii Qing (1911r.). Wyznawcy wierzyli, że bóstwo jest siłą wszechmocną i nie ma formy cielesnej. System ten opierał się na kulcie bóstwa Shangdi lub bóstwa niebios. Do dzisiaj elementy tej religii spotkać można w innych wyznaniach, są również Chińczycy, którzy nadal praktykują tę religię.


 • Buddyzm
Mimo że to on najbardziej kojarzy nam się z Chinami, z Chin nie pochodzi. Do Państwa Środka zawędrował z Indii i Azji Centralnej, w czasach panowania dynastii Han. Aktualnie, często miesza się z taoizmem.
 • Chrześcijaństwo - katolicyzm, protestantyzm
W Chinach istnieje Patriotyczne Zrzeszenie Katolików Chińskich będące kościołem katolickim, ale nieuznającym władzy Watykanu. Zwiększa się również liczba protestantów, których obecnie jest około 18 tysięcy.
 • Muzułmanizm
W Chinach istnieje grupa etniczna (Hui), która wyznaje islam. Mieszka głównie w Nigxia. To właśnie od niej wzięło się te kojarzone z Chinami bandażowanie stóp.


JAPONIATu był podobny przypadek z wykresami
 • Ateizm
W Japonii ateizm jest jeszcze bardziej powszechny niż w Chinach, bo aż 57% ludności nie utożsamia się z żadną religią.

 • Buddyzm
Wraz z shintō   jest jedną z najbardziej powszechnych religii w Japonii. Buddyzm przybył do Kraju Kwitnących Wiśni na początku VI wieku.
 • Shintō 
Jest to religia oparta na mitologii japońskiej, charakteryzuje się politelizmem, różnorodnością przejawów i kultów. Wyznanie to nie ma wspólnego kanonu, organizacji i świętych ksiąg.

 • Chrześcijaństwo - protestanci, katolicy, świadkowie Jehowy, mormoni
Protestantyzm w Japonii wyznaje około 910 000 osób, katolicyzm 509 000 wiernych, tyle, że w przeciwieństwie do Chin uznają oni władzę papieża, a świadków Jehowych jest 214 173, co czyni ich najliczniejszym gronem wyznawców tej religii w Azji. Mormoni to wyznawcy kościołów powstałych w wyniku działalności Józefa Smitha.

KOREA POŁUDNIOWA

 • Ateizm
Ateistów w Korei jest około 45 % (dane z 2010r.)
 • Buddyzm
Najprawdopodobniej przyszedł z Chin do Korei w 372 roku, ale są też źródła, które mówią, że religia ta występowała w Korei znacznie wcześniej niż w Chinach. Buddyzm jest jednym z trzech najważniejszych w Korei wyznań.
 • Chrześcijaństwo - protestantyzm, katolicyzm
Są to dwie najważniejsze religie obok byddyzmu. Protestantyzm wyznaje w Korei 8,6 miliona ludzi, a katolicyzm 5,4.


Mam nadzieję, że podobał się wam dzisiejszy post. Zastanawiam się nad serią z chińskim dynastiami, więc koniecznie powiedzcie mi, co o tym sądzicie. Możecie też oczekiwać małych zmian na naszym blogu. Dziękujemy za wsparcie i motywujące komentarze!

 

6 komentarzy:

 1. Fajny pomysł na blog, dla tych, którzy chcą się czegoś ciekawego dowiedzieć na pewno świetna propozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Chinach mało osób wierzy w cokolwiek, bo oficjalnie jest to zakazane po prostu... chociaż w tym tygodniu poznałam Chinkę-katoliczkę. Niemniej, już np. jej mąż to ateista.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Władze mogą zakazywać wiary, ale dla niektórych jest to po prostu jak zakazanie jedzenia. Mimo wszystko będą się modlić, czy potajemnie praktykować. // Mitsuki

   Usuń
 3. Moja koleżanka ma fazę na punkcie wschodnich kraji. ;p
  Chętnie podeśle jej ten post. :)

  Jakbyś miała czas to zapraszam rownież do Mnie:
  Tu kliknij :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie nam bardzo miło, jeśli pokażesz koleżance naszego bloga. Do ciebie już zaglądałam i zostanę na dłużej. // Mitsuki

   Usuń